دیوار بتنی پیش ساخته

 

به جرات می توان گفت که دیوار پیش ساخته بتنی سابقه ای به طول یک قرن دارد. این دیوارها بعد از جنگ جهانی دوم به عرصه ساخت و ساز و صنعت انبوه سازی راه یافتند. چون بعد از جنگ برای سرعت بخشیدن به عمران و آبادانی شهرها و ساختن بناهای مختلف ، نیاز بود که از روش هایی استفاده شود که کمترین هزینه را داشته باشد و در سریع ترین زمان ممکن کارها پیش برود.

دیوار پیش ساخته بتنی امروزه نیز کاربرد گسترده ای دارد از دیوار پادگان ها گرفته تا باغ ها و کارخانجات مختلف را دیوارهای پیش ساخته بتنی در برگرفته است. اگر بخواهیم پیش ساخته را در صنعت ساخت و ساز معنی کنیم باید بگوییم به معنی این است که به صورت انبوه بخشی یا تمام یک سازه را در کارخانه بسازیم و به صورت یکپارچه این سازه را در محل مورد نظر نصب و اجرا نماییم.

استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی در اکثر کشورهای جهان حتی کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع استفاده از مصالح پیش ساخته یک راه موثر در افزایش بهره وری و سرعت بخشیدن به روند انبوه سازی و ساخت و ساز به شمار می رود. البته باید بگوییم که این دیوارها به صورت دیوارهای گچی و پلی استایرنی نیز موجود هستند اما موضوع مطلب ما در خصوص استفاده از دیوار بتنی می باشد. نکته مهمی که وجود دارد قیمت دیوار پیش ساخته بتنی نسبت به دیگر روش ها برای احداث دیوار بسیار ارزانتر خواهد بود.

 این نوع از دیوارها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل مصالحی که در آن به کار برده شده است و به نوعی میلگردها و میله های فولادی که در داخل دیوار وجود دارند سبب می شوند که این دیوارها استحکام بالایی داشته باشند و بتواند در برابر زلزله ، طوفان ، سیل و … دوام بیاورند. این نوع دیوارها همچنین می تواند در سایزها و ابعاد مختلف با توجه به نیاز مشتری تولید شود. از ویژگی جالب  این دیوارها این است که می توان آن را در طرح های مختلف سفارش داد و همچنین سفارش حک کردن آرم شرکت یا سازمان و … را بر روی آن داد. این دیوارها به دو صورت دیوار پیش ساخته بتنی دست دوم و نو قابل خریداری می باشند.

 

مقایسه دیوار پیش ساخته بتنی با فنس کشی

شاید تصور کنید که برای دیوار سازی می توان از ساده ترین و کم هزینه ترین روش یعنی فنس کشی استفاده کنیم. باید بگوییم که اگرچه ممکن است در بعضی مکان ها فنس کشی به عنوان دیوار جواب دهد اما نمی تواند از نظر ایمنی مانع خوبی برای جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به داخل محوطه شخصی باشد و همچنین به راحتی می توان دیوار فنس کشی شده را تخریب کرد اما در مورد دیوار بتنی پیش ساخته چنین چیزی تقریباً غیر ممکن است.

 

مزایای دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی به سبب ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی که دارد از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. برخی از مزیت های مهم استفاده از آن نسبت به سایر انواع دیوارها در زیر بیان می شود:

–  این نوع دیوار ها در ابعاد و سایز های مختلفی وجود دارند.

–  می توان طرح دلخواه خود را با توجه به تنوع طرحی که دارند انتخاب کرد.

–  دیوارهای پیش ساخته بتنی اغلب در هر دو سطح خود از قابلیت اکسپوز بودن برخوردار هستند.

–  سازمان ها ، شرکت ها و کارخانه ها می توانند بر روی پنل ها آرم و یا لوگو مورد نظر خود را حک کنند.

– نصب و جاسازی دیوار پیش ساخته با سرعت بسیار بالا انجام می گیرد.

– آسان بودن نصب این نوع از دیوارها و همچنین نیاز به نیروی انسانی کم برای به اجرا در آوردن آن ها یکی دیگر از مزیت های مهم دیوارهای پیش ساخته بتنی به شمار می رود.

– خرید دیوارهای پیش ساخته صرفه اقتصادی قابل قبولی برای سازمان ها و ارگان ها و کارخانه های مختلف که می خواهند محیط مورد نظر خود را دیوار کشی کنند دارد.

–  به راحتی می توان ابعاد دیوار کشی را تغییر داد

– جابه جایی دیوارهای پیش ساخته بتنی بسیار آسان است حتی جابجایی کلی آن ها و تغییر مکان آن ها از محلی به محل دیگر به آسانی انجام می شود.

– کاهش هزینه نماسازی به دلیل نمای دو طرفه.

– تعمیر و نگهداری با هزینه بسیار کم نسبت به روش های مشابه دارد.

–  قیمت دیوار پیش ساخته بتنی بسیار به صرفه و قابل قبول است.

– در هر سطحی از سطح شیب دار گرفته تا هموار این نوع از دیوارها را می توان به آسانی نصب کرد.

کاربرد دیوار بتنی پیش ساخته

 از استفاده های شخصی برای منازل مسکونی گرفته تا کارخانه ها و سازمان های مختلف از دیوار پیش ساخته بتنی استفاده می کنند. برخی از کاربردهای مهم آن می توان به استفاده از آن در زمین ها به عنوان دیوار های جدا کننده و یا همچنین استفاده به عنوان دیوار کشی محوطه ها اشاره کرد.

 هرکجا و هر پروژه ای که نیاز است از دیوارهای مستحکم و تقویت شده استفاده شود می توان به کاربردن این نوع از دیوارها را در اولویت قرار داد. همچنین به عنوان حائل جاده ها و همچنین به عنوان جدا کننده مسیر ها در جاده ها و اتوبان ها از دیوارهایی که سایز مشخصی دارند و مخصوص این کار هستند استفاده می شود. خرید دیوار پیش ساخته بتنی به منظور پیشبرد پروژه های گسترده صرفه اقتصادی بسیار بیشتری نصب به اجرا به روش های مرسوم دارد.  

انواع دیوار پیش ساخته بتنی 

شامل جامد، ساندویچ و پوسته نازک می باشند که در ادامه در خصوص هر کدام از آن ها توضیحات مختصری ارائه می دهیم.

جامد

در ساخت این نوع از دیوار بتنی پیش ساخته از بتن جامد استفاده می شود و به عنوان دیوارهای درونی برای تکمیل دیوارهای ساختمان استفاده می شوند.

ساندویچ پانل بتنی

یکی از پرکاربردترین دیوارهای پیش ساخته ، ساندویچ پانل است. این دیوارها بر حسب میزان مقاومتی که دارند از دو واحد ساندویچی و تو در تو ساخته می شوند. پانل های ساندویچ به دو لایه در هر دو سمت محدود شده است و بین آن یک لایه عایق سخت قرار گرفته است. مقاومت بسیار بالای آن ها و همچنین کاهش هزینه ها و افزایش امنیت استفاده از این دیوارها سبب شده است که کاربردهای گسترده ای داشته باشند.

پوسته نازک یا H پانل

پوسته نازک نوع دیگر دیوار پیش ساخته بتنی است که سرعت اجرای آن و کیفیت بالا و امکان جابجایی آسان آن سبب شده که کاربردهای زیادی در بخش های مختلف ساخت و ساز داشته باشد. به راحتی می توان آن را بر روی ستون های پیش ساخته بتنی یا ستون های H  شکل فلزی نصب کرد. قیمت پایین و نصب آسان این دیوارها سبب شده که کاربرد زیادی داشته باشند.

مشخصات فنی دیوار پیش ساخته بتنی

مصالحی که در ساخت دیوار پیش ساخته بتنی با توجه به انواع آن مورد استفاده قرار می گیرد بستگی به محل نصب دیوار دارد. زیرا در این صورت درصد مواد تشکیل دهنده این نوع از دیوارها با توجه به انتظاری که از این نوع از دیوارها و کاربری که دارند متفاوت خواهد بود اما به طور کل می توان مواد و مصالح تشکیل دهنده را به شرح زیر دانست.

–  استفاده از سیمان تیپ ۱ یا تیپ ۲  که بر طبق استانداردهای ملی تهیه شده باشند.

– آبی که برای ساخت این نوع از دیوارها استفاده می شود باید آبی تمیز و صاف باشد. برای مثال نمی توان آب آشامیدنی را برای این کار استفاده کرد. آبی که برای ساخت دیوار به کار برده می شود باید از مواد اسیدی ، بازی و آلی عاری باشد.

– استفاده از میلگرد با مقاومت کششی بالا مانند میلگرد A3

– استفاده از ترکیبات سنگدانه با توجه به استانداردهای ساخت دیوار پیش ساخته این سنگدانه ها دارای ترکیباتی چون شن نخودی ، شن عدسی و ترکیبات ماسه ای باید باشند.

– برای این که سطح صیقلی و صاف درآید باید از مواد روان کننده که از کیفیت بالایی برخوردار باشند استفاده کرد.

والکریت

والکریت نوعی از دیوارهایی هستند که در ساختار آن ها از مش فولادی استفاده نشده است و از کامپوزیت در ساختار خود دارند و مسلح سازی آن ها با الیاف مینرال و پلیمری و همچنین فیلترهای ریز مقیاس انجام می پذیرد. با این حال والکریت که در ساخت و تولید آن دانش روز به کار گرفته شده است به گونه ای است که مقاومت خمشی و فشاری بسیار بالایی را علی رغم این که مش فولادی در آن استفاده نشده است دارا است. از این نوع دیوار می توان به عنوان دیوارهای داخلی برای ساختمان ها و یا دیوارهای خارجی استفاده کرد.

دیوارهای والکریت جزو دیوار پیش ساخته بتنی سبک بوده و عایق صوت ، حرارت و برودت نیز هستند. همچنین مقاومت این دیوارها در برابر آتش سوزی و زلزله بسیار بالا است. هزینه این نوع دیوار با توجه به ساختاری که دارند بسیار مقرون به صرفه است.